26.6.24

5 spacerów 29-30 VI i 4 VII: wokół Nowego Miasta; wokół pl. Unii Lubelskiej, drewniaki i dawne fabryki Nowego Bródna; rzemieślnicy Nowej Pragi, rzemiosło Grochowa

Szanowni Państwo,

w nadchodzące dni (sob. 29 czerwca-niedz. 30 czerwca oraz czwartek, 4 czerwca) zapraszamy na 3 spacery, na które nie trzeba się zapisywać oraz na dwa spacery, na które obowiązują zapisy. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich innym, zainteresowanym osobom. 

(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).

===============

1: Sobota, 29 czerwca, godz. 10:30 (UWAGA, WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE!)

Rzemieślnicza strona Wisły. Rzemiosło na Nowej Pradze [BRAK MIEJSC!]

Odwiedzimy rzemieślników Nowej Pragi, najlepiej zachowanego obszaru Warszawy przedwojennej. Tu, w kamienicach wciąż w większości użytkowanych, mieściły się kiedyś bardzo liczne zakłady wytwórcze i rzemieślnicze. Dziś zakładów jest także sporo, a większość z nich może pochwalić się, że na Pradze działa od dawna. Wiele z nich stanowi także element tożsamości Pragi i całej Warszawy. Odwiedzimy zakład piekący pyszne i jednocześnie ozdobne, znane w całej Polsce pierniki. Złożymy wizytę lutnikowi, prowadzącemu jednocześnie salon z rzadkimi instrumentami. Zapoznamy się z pracą najbardziej znanej praskiej fotograf, a także z tym, jak pracuje twórca replik strzeleckiej broni historycznej i współczesnej. Spacerując od zakładu do zakładu zobaczymy pracownie kilku innych rzemieślników i poznamy też nieco samą Nową Pragę oraz najważniejsze fakty z jej historii.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Gdzie? Start sprzed budynku przy ul. Strzeleckiej 46 (róg ul. Szwedzkiej, blisko wyjścia ze stacji metra M2 Szwedzka)
Kiedy? Sobota, 29 VI, początek o godz. 10:30 [UWAGA, WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE]
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? - zakończenie w okolicach rogu ul. Stalowej i ul. Inżynierskiej
Spacer bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailem do piątku, 28 czerwca, do godz. 15:00 na adres: lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl  
Liczba miejsc ograniczona, o przyznaniu uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszenia.
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1309735983322805

Projekt "Rzemieślnicza strona Wisły" finansuje m. st. Warszawa. 

 

===============

2. Sobota, 29 czerwca, godz. 14:30 [uwaga, wcześniej, niż zwykle]

Dawne kamienice i nowoczesne wille wokół Placu Unii [spacer bez zapisów] 

Otoczony ogromnymi, eklektycznymi kamienicami plac Unii Lubelskiej, czyli dawne Rondo Mokotowskie, a potem Keksholmskie to miejsce, gdzie stoi para rogatek miejskich, bo kiedyś kończyło się tu miasto, a zaczynały ogrody Mokotowa i carskie koszary. Od początku wieku XX okolice te architektonicznie zaczęły się wzbogacać o obiekty eklektyczne i secesyjne, a potem w modernistyczne. A przecież oprócz tego były tu końcowe stacje aż dwu linii kolejowych, jest także dawna cerkiew, czyli nie przez wszystkich zauważany kościół luterański oraz liczne budynki wojskowe. Tu mieściła się słynna fabryka rowerów, tu urodził się Baczyński.  

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start z ul. Klonowej 18 (tuż obok pl. Unii Lubelskiej)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 29 VI, godz. 14:30 [UWAGA, WCZEŚNIEJ, NIŻ ZWYKLE]
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2 godzin.
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu pl. Unii Lubelskiej
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/998351742290300/

===============

3. Niedziela, 30 czerwca, godz. 11:00

Nowe Bródno najstarsze - drewniaki i mury z czerwonej cegły [spacer bez zapisów] 

Nowe Bródno - osada ta powstawała od 1875 przy nowozbudowanej Kolei Nadwiślańskiej, więc dużo jest tu zabytków kolejowych. Przedwojennej zabudowy zachowało się tu sporo, w miejscach na ogół nieznanych nawet mieszkańcom sąsiednich, bródnowskich bloków. Są oczywiście drewniaki, a oprócz nich zbudowane z pięknej czerwonej cegły budynki dziewiętnastowiecznych warsztatów kolejowych, są międzywojenne modernistyczne kamieniczki czynszowe, są dobrze przygotowane do wojny atomowej budynki z lat pięćdziesiątych. Można zobaczyć ulice wybrukowane kocimi łbami, przedwojenne tory i słupy tramwajowe z przystankiem i inne smaczki dawnego przedmieścia.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie?  ul. Bazyliańska 20A (róg ul. Rembielińskiej - przed cukiernią, blisko wyjścia nr 6 ze stacji metra M2 Bródno) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 30 VI, godz. 11:00
Ile czasu? Spacer potrwa ok. 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie blisko rogu ul. Wysockiego i ul. Budowlanej
SPACERY NIE SĄ BILETOWANE, ALE NA ZAKOŃCZENIE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/366563736076844

===============

4. Niedziela, 30 czerwca, godz. 15:00 

Zakamarki wokół Nowego Miasta [spacer bez zapisów] 

Wydaje nam się że znamy przedwojenny wygląd Nowego Miasta (skoro widzieliśmy je odbudowane - cóż z tego, że eufemistycznie mówiąc niezbyt precyzyjnie). Ale co było wokół niego? Czy tam jest w ogóle coś do oglądania? Gdzie przed wojną serwisowano Fiata, a gdzie pod koniec życia mieszkała pani Sendler? Gdzie mieszkali bohaterowie legendarnego skandalizującego "Wspólnego pokoju" Uniłowskiego, ściśle wzorowani na znanych każdemu przedwojennych postaciach? Gdzie prascy saperzy wysadzili mur, by uratować Powstańców z getta? Gdzie mieściła się redakcja Tygodnika Solidarność, a gdzie w carskich czasach był przytułek dla rosyjskich dzieci? Gdzie mieszkali słynny szpieg Kukliński i peereelowski wicepremier Messner, a gdzie nie chciał zamieszkać Ochab? Gdzie można zobaczyć najlepszy design w Polsce? Wszystko na wycieczce. 

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Międzyparkowej 5 (blisko przystanków Park Traugutta, Warszawa) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 30 VI, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu ul. Świętojerskiej i Freta
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/2486520384872166

===============

5. Czwartek, 4 lipca, godz. 11:00 

Rzemieślnicza strona Wisły. Rzemiosło na Grochowie [OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!]

Grochów jest bardzo bogaty w zakłady rzemieślnicze, ale ze względu na duży obszar dzielnicy, skupimy się na zakładach w okolicach Ronda Wiatraczna, wzdłuż ul. Grochowskiej i na południe od niej. Zaczniemy do legendarnych rurek z kremem, zakładu prowadzonego przez rodzinę Przewłockich. Odwiedzimy zakład czapniczy pani Jakubowskiej oraz zakład pana Andrzeja Kłody, produkujący wyroby skórzane. Słynna cukiernia państwa Kowalskich, znana pokoleniom mieszkańców Grochowa będzie miejscem, gdzie zatrzymamy się na dłużej.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Gdzie? Start sprzed budynku przy ul. Wiatracznej 2 (róg ul. Grochowskiej)
Kiedy? Czwartek, 4 VII, początek o godz. 11:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? - zakończenie w okolicach rogu al. Waszyngtona i ul. Międzyborskiej
Spacer bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailem do środy, 3 lipca, do godz. 15:00 na adres: lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl  
Liczba miejsc ograniczona, o przyznaniu uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszenia.
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/2344846992383703

Projekt "Rzemieślnicza strona Wisły" finansuje m. st. Warszawa. 

 

===============

Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.

By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz