18.9.24

6 spacerów pt-niedz 20-22 IX: Judaica Starej Pragi ze zwiedzaniem mykwy; rzemieślnicy Nowej Pragi; dawna Wolska; cała Wilcza od zachodu; Ząbkowska od frontu i od zaplecza; Judaica Nowej Pragi i cmentar żydowski

Szanowni Państwo,

w nadchodzące dni (pt. 20 września, sob. 21 września i niedz. 22 września zapraszamy na 6 spacerów, na 5 z nich nie trzeba się zapisywać, ale na sobotni spacer o 10:00 obwiązują zapisy mailem, szczegóły poniżej. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o spacerach innym, zainteresowanym osobom. 

(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).

===============

1. Piątek 20 IX, godz. 15:00
Praskie judaica - szlakiem dziedzictwa kulturowego Starej Pragi [spacer bez zapisów]

Spacer szlakiem pamiątek przypominających prawie dwa stulecia żydowskiej obecności na Pradze. Kulminacją wydarzenia będzie 𝘇𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘇̇𝘆𝗱𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 ł𝗮𝘇́𝗻𝗶 𝗿𝘆𝘁𝘂𝗮𝗹𝗻𝗲𝗷, czyli mykwy połączone z wykładem na temat historii miejsca i odbywanych tu rytuałów.
Przypomnimy mieszkańców najstarszej części Pragi: pobożnych rabinów, hałaśliwych handlarzy, bogatych przemysłowców i kamieniczników oraz spokojnych rzemieślników. Powiemy także o żydowskich gangach i przemytnikach, o syjonistach i działaczach socjalistycznego Bundu, o sporach o sport i budowę żydowskiego akademika, o koszernej wódce, uboju rytualnym i żydowskim telegrafie. Będzie też o Bojnówku, czyli rzekomym folwarku Szmula Zbytkowera i o jego folwarku prawdziwym w okolicy obecnego Konesera.
Organizatorem spaceru jest Urząd Dzielnicy Praga Północ

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Markowskiej 15 trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Piątek, 20 września, godz. 15:00 
Jak długo? Wycieczka potrwa 3 godziny (w tym godzina na zwiedzanie mykwy i wykład Remigiusza Sosnowskiego, dyrektora cmentarza żydowskiego przy ul. św. Wincentego)
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu Targowej i Kłopotowskiego
Nr do przewodnika 601 666 142
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2oVFv9zoq
 

===============
2: Sobota, 21 września, godz. 10:00 (UWAGA, WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE!)

Festiwal Warsztatów Rzemieślniczych 2024 - rzemiosło na Nowej Pradze [obowiązują zapisy mailem]

Odwiedzimy rzemieślników Nowej Pragi, najlepiej zachowanego obszaru Warszawy przedwojennej. Tu, w kamienicach wciąż w większości użytkowanych, mieściły się kiedyś bardzo liczne zakłady wytwórcze i rzemieślnicze. Dziś zakładów jest także sporo, a większość z nich może pochwalić się, że na Pradze działa od dawna. Wiele z nich stanowi także element tożsamości Pragi i całej Warszawy. Odwiedzimy zakład piekący pyszne i jednocześnie ozdobne, znane w całej Polsce pierniki. Złożymy wizytę lutnikowi, prowadzącemu jednocześnie salon z rzadkimi instrumentami. Zapoznamy się z pracą najbardziej znanej praskiej fotograf, a także z tym, jak pracuje twórca replik strzeleckiej broni historycznej i współczesnej. Spacerując od zakładu do zakładu zobaczymy pracownie kilku innych rzemieślników i poznamy też nieco samą Nową Pragę oraz najważniejsze fakty z jej historii.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Gdzie? Start sprzed budynku przy ul. Strzeleckiej 46 (róg ul. Szwedzkiej, blisko wyjścia ze stacji metra M2 Szwedzka)
Kiedy? Sobota, 21 IX, początek o godz. 10:00
[UWAGA, WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE]
Jak długo? Spacer potrwa prawie 3 godziny.
Dokąd? - zakończenie w okolicach rogu ul. Stalowej i ul. Inżynierskiej
Spacer bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailem do piątku, 20 września, do godz. 16:00 na adres: zuzanna.krzysztofik@wwarszawie.org.pl
Zakładka do wydarzenia na facebooku: 
https://fb.me/e/8T8gGwHNG
Nr do przewodnika 601 666 142 - uwaga, przewodnik NIE PROWADZI ZAPISÓW
Spacer odbywa się w ramach Warszawskiego Festiwalu Warsztatów Rzemieślniczych:
www.nocrzemiosla.pl/
www.facebook.com/share/PexptyZGGG2bPFvK/
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy.
Organizator: Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" 


===============

3. Sobota, 21 września, godz. 15:00 

Ulica Wilcza - cała, z zachodu na wschód [spacer bez zapisów] 

Wilcza, jedna z przecznic Marszałkowskiej zachowała sporo dawnej zabudowy, która przywołuje klimat dawnej mieszczańskiej Warszawy. Na spacerze zobaczymy stare kamienice od frontu i podwórka oraz poznamy dzieje niektórych z ich sławnych mieszkańców. Dowiemy się m. in.:
Gdzie od ponad stu lat straszy?
W który zachowany dom uderzył wielki pocisk?
Gdzie mieszkali wybitni profesorowie, a gdzie radiowcy i komponowano znane piosenki?
Gdzie pod jednym adresem mieszkał Prus i Norwid?
Który adres da człowiekowi więcej niż Paryż i Wiedeń?

Kto? Oprowadza Andrzej Zajączkowski, warszawski przewodnik dyplomowany, Prażanin z ferajny, @archi_podroze_nieduze
Gdzie? Start z ul. Wilczej 73 (blisko rogu ul. Emilii Plater)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 21 IX, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu Wilczej i Al. Ujazdowskich
Nr do przewodnika 503 675 165 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/5nrDc1dAY


===============

4. Niedziela, 22 IX, godz. 10:30 (UWAGA, WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE!) 
 
Praskie judaica - szlakiem dziedzictwa kulturowego Nowej Pragi i cmentarz żydowski przy ul. św. Wincentego [spacer bez zapisów]

Odwiedzimy na Nowej Pradze miejsca związane z przedwojennymi żydowskimi mieszkańcami tej części Warszawy: te, w których była synagoga i modlitewnie, kamienice i należące do nich przedsiębiorstwa. Szlak zawiedzie nas aż do miejsca ich spoczynku.
Prawo osiedlania się, założenia gminy, handlu i propinacji na Pradze dała Żydom uchwała sejmowa z 1775 r. Początek intensywnego rozwoju ich obecności wiąże się z 1780 r., gdy Stanisław August Poniatowski wydzierżawił część majątku Szmulowi Zbytkowerowi. Szmul w tym samym roku założył istniejący do dziś cmentarz żydowski. Przejdziemy szlakiem żydowskiej społeczności Nowej Pragi na Bródno. Tam zwiedzimy „Dom Wieczności” – Beit Almin, by poznać historię nekropolii i żydowskie zwyczaje pogrzebowe. Organizatorem spaceru jest Urząd Dzielnicy Praga Północ

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Kiedy? Niedziela, 22 września, godz. 10:30  [UWAGA, WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE]
Jak długo? Wycieczka potrwa 3 godziny (w tym godzina na zwiedzanie mykwy i wykład Remigiusza Sosnowskiego, dyrektora cmentarza żydowskiego przy ul. św. Wincentego)
Dokąd? Zakończenie w okolicach ronda Żaba
Nr do przewodnika 601 666 142
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/7Fie3YejV


===============

5. Niedziela, 22 września godz. 11:00 

Przez Ząbkowskiej podwórka, zakamarki i tajemnice do Monopolu/Konesera [spacer bez zapisów] 

Ząbkowska to jedna z najsłynniejszych w Polsce ulic. Na spacerze przyjrzymy się jej dokładnie - który zabytek jest prawdziwy, a który jest atrapą, z kiedy są blizny na ścianach po kulach i odłamkach, co kryją podwórka, gdzie są warte odwiedzenia knajpki, gdzie są kapliczki i fabryczki o których wiemy wszyscy, a gdzie są te, o których nie pamięta prawie nikt; gdzie były żydowskie modlitewnie, a gdzie siedziba socjalistycznego Bundu, kto projektował praski modernizm, a kto budynki przemysłowe i co oprócz wódki produkowały fabryki przy tej ulicy. Na koniec zwiedzimy dawną fabrykę wódek, zwaną na Pradze po prostu monopolem, a od prawie trzydziestu lat także Koneserem i przedstawimy historię fabryki oraz co, jak i gdzie dokładnie w niej produkowano i powiemy, co można zobaczyć w Muzeum Polskiej Wódki.

Kto? Oprowadza Andrzej Zajączkowski, warszawski przewodnik dyplomowany, Prażanin z ferajny, @archi_podroze_nieduze
Gdzie? Start z ul. Targowej 62 (róg ul. Ząbkowskiej) trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 22 IX, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się na pl. Konesera
Nr do przewodnika 503 675 165 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/5wRNpbZ7c

===============

6. Niedziela, 22 X, godz. 15:00
Wolska dawniej: kamienice, kina, fabryki - kościoły, ogrody, pałacyki [spacer bez zapisów]

Ruszymy ulicą Wolską z miejsca, gdzie znajdowały się wolskie rogatki. Pójdziemy przez Pałacyk Biernackich i PeDeT, przez miejsce, gdzie była legendarna knajpa Pod Wydatnym Biustem, gdzie Wiech miał swój teatr, a peerelowska Wenecja zastąpiła inną, wcześniejszą Wenecję; przez to, co pozostało z zakładów młynarskich Michlera oraz z jego pałacyku, przez miejsca, gdzie były Ursus, Foton i inne fabryki - te znane i te zapomniane, przez szpitale, przez Hrabiak i inne przedwojenne kamienice aż po ulice Sokołowską i Bema. Zajrzymy w podwórka oraz do wspaniałego, neogotyckiego kościoła, a także do kaplicy w klasztorze karmelitanek. Będziemy często wspominać to, co nieistniejące.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Towarowej 35 (róg ul. Wolskiej) trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 22 września, godz. 15:00 
Jak długo? Wycieczka potrwa nieco ponad 2½ godziny 
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu Wolskiej i Bema
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Nr do przewodnika 601 666 142
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/7IxJ3okkd
 
===============
Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.
By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL - potem otrzymasz regulamin i aby 
===============

Można wyrazić opinię o naszych spacerach w dwu miejscach, w których będą one potem widoczne: 

1. https://www.facebook.com/praskaferajna/reviews  (strona całej grupy przewodnickiej)
2. https://www.facebook.com/spacerolog/reviews  (indywidualna strona przewodnicka Jarka) 
Uwaga, w tej przeglądarce, w której się to robi, trzeba być zalogowanym do swojego konta na facebooku.
Po przejściu na każdą ze wyżej wskazanych stron stron pojawi się pytanie 
"Czy polecasz firmę/stronę...." - wtedy trzeba wybrać "tak" (lub "nie" ;-) ) i napisać swoje wrażenia w okienku, które się otworzy. 
UWAGA, opinie jednozdaniowe i jeszcze krótsze facebook umieszcza na szarym końcu i nikt ich nie przeczyta, więc warto się poświęcić i napisać chociaż kilka konkretnych zdań recenzji naszych działań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz