13.11.24

5 spacerów 16-17 XI: Aleja Szucha; rzemieślnicy Grochowa; knajpy dawnej Pragi; Powązki noblowsko-kolejowe w stulecie nobla dla Reymonta; Nowe Bródno z kolei zrodzone

Szanowni Państwo,

w nadchodzący weekend (sob. 16 XI - i niedz.17 XI) zapraszamy na 4 spacery, na które nie trzeba się zapisywać oraz jeden (oznaczony nrem 0), na którym obowiązują zapisy. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich innym, zainteresowanym osobom. 

(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).

===============

0. Sobota, 16 XI, godz. 10:30 

Rzemieślnicza strona Wisły. Pracownie rzadkich rzemiosł na dawnym przedmieściu [OBOWIĄZUJĄ ZAPISY]

Na Grochowie, włączonym do Warszawy dopiero w 1916 roku, istnieją działające od dawna małe zakłady produkcyjne i zakłady rzemieślnicze, robiące bombki choinkowe, wyroby skórzane, tapicerkę meblową, a nawet organy kościelne. Dawna peryferyjność, przekładająca się na niskie ceny lokali, zachęcała do tworzenia tam zakładów, które mimo zmiany charakteru dzielnicy dalej trwają, mając często kilkudziesięcioletnie tradycje. Odwiedzimy rzemieślników, robiących lampy witrażowe i abażury artystyczne, wyroby cukiernicze (w tym legendarne rurki z kremem), tradycyjne czapki, a także gorsety i inną damską bieliznę na miarę. Odwiedzając zakłady, zapoznamy się też dawnym budownictwem przedmiejskim międzywojnia, powojennym założeniami osiedlowymi oraz dawnymi zakładami rzemieślniczymi, jak zabytkowa piekarnia Reichertów czy budynkami użyteczności publicznej. Napotkamy też żywy, działający znakomicie bazar, który wcale nie jest jedynym w tej dzielnicy.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Nasielskiej 26 (róg ul. Osowskiej)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 16 XI, godz. 10:30 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu ul. Grochowskiej i Siennickej.
Nr do przewodnika 601 666 142
UWAGA! obowiązują ZAPISY MAILEM do 15 XI, do 15:00 na adres: lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
SPACER BEZPŁATNY
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2LKuznhqJ

===============

1. Sobota, 16 listopada, godz. 11:00 

Powązkowski spacer z Reymontem, innymi (prawie) noblistami, aktorami i kolejami żelaznymi [spacer bez zapisów] 

Prawie w stulecie nadania Reymontowi nagrody Nobla zobaczymy miejsca, gdzie spoczywają: Stanisław Wysocki – projektant i budowniczy pierwszej kolei na ówczesnych ziemiach polskich, tj. Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej; Leon Miaskowski – pierwszy polski maszynista kolejowy; Władysław Hańcza - aktor, który grał Macieja Borynę w filmie i serialu „Chłopi" (1972/73); Barbara Ludwiżanka (grająca tam Jagustynkę), Władysław Stanisław Reymont – pisarz, nagrodzony za „Chłopów” Noblem w dniu (13 listopada 1924); Antonina Rejment – matka pisarza; Mieczysław Frenkiel (który grał Macieja Borynę w niemym filmie „Chłopi" z 1922); Konstanty Jakimowicz – siostrzeniec Reymonta, architekt warszawski (projektant konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku; budynków stacji wąskotorówek Jabłonowskiej i Grójeckiej). Zobaczymy też groby tych, którzy otarli się o nagrodę Nobla: poety Zbigniewa Herberta oraz króla kolei oraz ideologa pacyfizmu, Jana Gottlieba Blocha... 

Kto? Oprowadza Marek Moczulski, działacz i popularyzator historii kolei
Gdzie? Zbiórka z lewej strony, tuż za bramą (II) św. Honoraty cmentarza Powązkowskiego (starego, tj. katolickiego, czyli cywilnego), ul. Powązkowska  - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 16 XI, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Zakończenie w okolicach Bramy IV
Nr do przewodnika 662 183 330 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/4nmMz5JgF

===============

2. Sobota, 16 listopada, godz. 14:30 

Aleja Szucha-ministerstwa, pałacyki, apartamentowce i reprezentacyjne kamienice [spacer bez zapisów]

Aleja Szucha to dziewiętnastowieczne reprezentacyjne pałacyki i kamienice, monumentalne gmachy ministerstw okresu międzywojnia, apartamentowce przedwojenne i współczesne, nuncjatura apostolska i Trybunał Konstytucyjny a także dawne budynki carskiego wojska – to właśnie jest jedna z najelegantszych ulic Warszawy. Kiedyś położona na obrzeżach miasta, ale za to blisko toru wyścigów konnych, carskich koszar oraz eleganckiej zieleni Łazienek Królewskich. Z drugiej strony odium hitlerowskich instytucji tam się w okresie okupacji mieszczących oraz tragiczne wypadki okresu Powstania Warszawskiego do tej pory budzą w nas przerażające skojarzenia z nazwiskiem Jana Christiana Schucha – saskiego ogrodnika i architekta doby stanisławowskiej. Nie można też zapominać, że czasie wojny te okolice były miejscem zamachów odwetowych polskich konspiratorów na najkrwawsze kreatury - przedstawicieli niemieckiego terroru. Ostatni zamach na kolaboranta, tym razem władz komunistycznych – zdarzył się tu w 1951 roku.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z al. Szucha 16 (blisko Al. Ujazdowskich, 50 m od pomnika Dmowskiego)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 16 XI, godz. 14:30 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się blisko pl. Na Rozdrożu
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/4bXTWb4Oo

===============

3. Niedziela, 17 listopada, godz. 10:30 

Bródno z kolei zrodzone. Spacer śladami pozostałości bródnowskiego „imperium kolejowego” [bez zapisów] 

Odkryjemy fascynującą historię dzielnicy związaną z kolejnictwem, które niegdyś napędzało rozwój tego obszaru. Trasa prowadzi przez miejsca, gdzie zachowały się ślady bródnowskich stacji, bocznic i zakładów przemysłowych, które były częścią lokalnego „imperium kolejowego”.
Dowiemy się, jak kolej zmieniła krajobraz Bródna i wpłynęła na życie mieszkańców. Od historycznych torów po dawną infrastrukturę, sprawdzimy, jak transport szynowy kształtował przemysłową tożsamość tej części Warszawy. 

Organizatorem i fundatorem spaceru jest ArtHouse Kołowa.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Oliwska 1 (róg ul. Pożarowej)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 17 XI, godz. 10:30 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11 (róg ul. Kiejstuta)
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER BEZPŁATNY 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/55gVkJvbx 

===============

4. Niedziela, 17 listopada, godz. 14:30 

Knajpy Starej Pragi: od Pod Rakiem do Konesera - przedwojenne, w PRLu i dzisiaj [spacer bez zapisów]

Gdzie były dawne, legendarne praskie knajpy - te słynne i te zapomniane? Powiemy, gdzie imprezowali przedwojenni i niedawni gangsterzy, a gdzie cinkciarze. Kto się dorobił majątku podczas kelnerowania, a który z prominentnych gości wylądował w więzieniu. "U Abrama", "U Wicka", "W Schronie u Marynarza", "Rybacka", "Portowa", "U Kulasów", "Bar Wschodni", "Kasandra", "Kalinka", "Zakopianka", obie "Oazy", "Dunajcowa", "Szemrana" i mnóstwo innych słynnych lokali i spelunek. Słowem będzie o lokalach przedwojennych, tych z okresu peerelu, czasu okupacji niemieckiej, z momentów przełomów (lata dziewięćdziesiąte oraz lata tużpowojenne), a także tych całkiem niedawno zamkniętych, a wreszcie o tych obecnie działających. Opowiemy, jakimi metodami wyłapywano kelnerów, sprzedających własną wódkę w lokalach itp. Na koniec zajrzymy też do miejsca, umieszczonego w 2020 przez The World Interiors News Awards na liście kilku najpiękniejszych wnętrz lokali gastronomicznych na świecie.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Jagiellońska 15 (róg ul. Okrzei, przy rogu Urzędu Skarbowego, tj. dawnego PeDeTu)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 17 XI, godz. 14:30 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się na terenie Konesera
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku https://fb.me/e/E5zVTYTf9

===============

Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.

By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL 

===============

Można wyrazić opinię o naszych spacerach w dwu miejscach, w których będą one potem widoczne: 

1. https://www.facebook.com/praskaferajna/reviews  (strona całej grupy przewodnickiej)
2. https://www.facebook.com/spacerolog/reviews  (indywidualna strona przewodnicka Jarka) 
Uwaga, w tej przeglądarce, w której się to robi, trzeba być zalogowanym do swojego konta na facebooku.
Po przejściu na każdą ze wyżej wskazanych stron stron pojawi się pytanie 
"Czy polecasz firmę/stronę...." - wtedy trzeba wybrać "tak" (lub "nie" ;-) ) i napisać swoje wrażenia w okienku, które się otworzy. 
UWAGA, opinie jednozdaniowe i jeszcze krótsze facebook umieszcza na szarym końcu i nikt ich nie przeczyta, więc warto się poświęcić i napisać chociaż kilka konkretnych zdań recenzji naszych działań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz