9.12.24

3 spacery 14-15 XII: wnętrza Ateneum i Elektrowni; najpiękniejsze kamienice Starej Pragi; dawne wysokościowce Warszawy

Szanowni Państwo,

w nadchodzący weekend (sob. 14 XII - niedz. 15 XII) zapraszamy na 3 spacery, na które nie trzeba się zapisywać. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich innym, zainteresowanym osobom. 

(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).

===============

1. Sobota, 14 grudnia, godz. 10:15  [UWAGA, wcześniej, niż zwykle!]

Dawne wysokościowce Warszawy  [spacer bez zapisów] 

Wizerunek i panoramę współczesnej Warszawy kształtują wieżowce, wraz z tym najwyższym w całej Unii Europejskiej. Jednak przez wiele stuleci w Warszawie wysokich budynków nie było, nad miastem górowały jedynie wieże kościołów. Dopiero po odzyskaniu niepodległości odrodzona Rzeczpospolita zaczęła stawiać budynki wysokie w formie wieżowej - jako wyraz swoich ambicji miały symbolizować dobrobyt i siłę państwa. Od tamtej pory w Warszawie stawiane są kolejne wieżowce, a panorama miasta się zmienia i zagęszcza. Na spacerze poznamy te najstarsze, o których nie pomyślelibyśmy dziś, że to "drapacze chmur". Dowiemy się które były najwyższe w danym czasie, a które były i (są) symbolem obcej dominacji nad Polską. Poznamy ich historie, jak dramatyczne wydarzenia z powstania warszawskiego.

Kto? Oprowadza Andrzej Zajączkowski, dyplomowany przewodnik warszawski z doświadczeniem, prażanin, @archi_podroze_nieduze
Gdzie? Start z ul. Chałubińskiego 6 (róg ul. Wspólnej)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 14 XII, godz. 10:15
[UWAGA, wcześniej, niż zwykle!]
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny. 
Dokąd? Zakończenie na pl. Piłsudskiego
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2HjxgK8kS

===============

2. Niedziela, 15 grudnia, godz. 10:30 

Najpiękniejsze kamienice Starej Pragi: Brzeska, Jagiellońska, Targowa, Ząbkowska [spacer bez zapisów] 

Obejrzymy najbardziej urodziwe, imponujące kamienice, powstające wraz z Pragą od najwcześniejszych, z lat dwudziestych lat wieku XIX wieku: te eklektyczne, bogato przyozdobione kiedyś historyzującymi dekoracjami; te secesyjne - choć najczęściej tylko częściowo; i te bardziej umiarkowane w detalu, czyli wczesnomodernistyczne i wreszcie te czarujące nas pięknem nieozdobionej bryły: funkcjonalistyczne. Choć stuletnie, ale często wyposażone od początku w windy i elektryczne dzwonki. Dziś często już mocno podupadłe przez wieloletnie zaniedbania. Jeśli nawet odnawiane, to niestety często bez dbałości o detale, które są podczas remontu usuwane.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Targowej 67 (blisko wyjścia nr 12 ze stacji metra M2 Dworzec Wileński)  - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 15 XII, godz. 10:30 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Zakończenie w pobliżu rogu Ząbkowskiej i Brzeskiej
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2MV7THXMn

===============

3. Niedziela, 15 grudnia, godz. 14:00

Od Ateneum do Elektrowni, czyli z modernistycznego Solca na postindustrialne Powiśle [spacer bez zapisów] 

Dzięki uprzejmości Teatru Ateneum zwiedzimy jego wspaniałe, zachowane od międzywojnia wnętrza, zaprojektowane przez legendarnego Wojciecha Jastrzębowskiego, którego monograficzną wystawę można zobaczyć na ASP. Zobaczymy też Scenę 20 tego teatru w monumentalnym, przedwojennym budynku ZNP, gdzie oprócz teatraliów są inne szokujące czasem artefakty. Zaczniemy jednak od zakamarków i wnętrz gmachów Powiśla, które w latach trzydziestych wypełniało się elegancką, modernistyczną zabudową mieszkalną, biurową oraz imponującymi budynkami związków zawodowych nauczycieli i kolejarzy. Zerkniemy na międzywojenną architekturę sakralną oraz wspaniałe budynki ASP (współczesne i z okresu zaborów), by zakończyć treściwym zwiedzaniem wnętrz dawnej elektrowni, gdzie zapoznamy się z jej historią i działaniem, a także ze współczesnymi funkcjami tego postindustrialnego obiektu. Dla obawiających się zimna - większa część wycieczki odbywa się pod dachami i we wnętrzach.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start z ul. Tamka 4a (róg ul. Elektrycznej, blisko stacji metra M2 Centrum Nauki Kopernik) trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 15 XII, godz. 14:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu ul. Dobrej i ul. Leszczyńskiej
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/4vGqqM06C 

===============

Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.

By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL 

===============

Można wyrazić opinię o naszych spacerach w dwu miejscach, w których będą one potem widoczne: 

1. https://www.facebook.com/praskaferajna/reviews  (strona całej grupy przewodnickiej)
2. https://www.facebook.com/spacerolog/reviews  (indywidualna strona przewodnicka Jarka) 
Uwaga, w tej przeglądarce, w której się to robi, trzeba być zalogowanym do swojego konta na facebooku.
Po przejściu na każdą ze wyżej wskazanych stron stron pojawi się pytanie 
"Czy polecasz firmę/stronę...." - wtedy trzeba wybrać "tak" (lub "nie" ;-) ) i napisać swoje wrażenia w okienku, które się otworzy. 
UWAGA, opinie jednozdaniowe i jeszcze krótsze facebook umieszcza na szarym końcu i nikt ich nie przeczyta, więc warto się poświęcić i napisać chociaż kilka konkretnych zdań recenzji naszych działań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz