18.2.25

4 spacery: Mokotów wokół Rakowieckiej i Muzeum Geologiczne, kamienice Śródmieścia Południowego, Sewerynów secesyjny i modernistyczne Dynasy; Nowa Praga

Szanowni Państwo,

w nadchodzący weekend (22-23 lutego) zapraszamy na 4 spacery, na które nie trzeba się zapisywać. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich innym, zainteresowanym osobom. 

(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).

===============

1. Sobota, 22 lutego, godz. 11:00 

Nowa Praga - kamienice, fabryki, kapliczki, street art, kluby, galerie [spacer bez zapisów]

Nowa Praga to najlepiej zachowany kawałek przedwojennej stolicy, choć miejscami niestety zaniedbany. Włączona do miasta ponad 130 lat temu, jest o kilkaset młodsza od Starej Pragi, ale budynki obu tych obszarów są w podobnym wieku. Na naszej trasie znajdziemy obiekty eklektyczne, modernistyczne, funkcjonalistyczne, socrealistyczne, a nawet drewniane domki. Mieszczą się w nich dziś np. galerie sztuki (których jest tu szczególnie dużo), restauracje i alternatywne kluby, w których często imprezuje się do rana. Agnieszka Osiecka jeden z bardziej znanych lokali wymieniła nawet w popularnej piosence. Na ścianach i w podwórkach odnajdziemy pełno murali i innych obiektów street-artu. Pamiętać też warto, że Nowa Praga dymiła kiedyś kominami, więc do dziś pełna jest pięknych, choć zwykle zaniedbanych budynków pofabrycznych. Zakłady te produkowały dawniej stal, amunicję, kasy pancerne, windy, lampy, wyroby gumowe, mydło, perfumy i legendarny płyn po goleniu Wars. Czerwień fabryk harmonizuje z architekturą sąsiednich koszar z carskich czasów. Pozostałości zaboru carskiego spotkamy na trasie kilkakrotnie.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start z 
 ul. Wileńskiej 19 (róg ul. Inżynierskiej, 300 m od stacji metra M2 "Dworzec Wileński") trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 22 II, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2,5 godziny
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu Szwedzkiej i Strzeleckiej (blisko stacji metra M2 "Szwedzka")
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/7ATWBwG4e

===============

2. Sobota, 22 lutego, godz. 14:30 

Między secesyjnym Sewerynem a modernistycznymi Dynasami [spacer bez zapisów] 

Na początek zobaczymy secesyjny teatr, odnotowany w księdze rekordów Guinnessa. Wspomnimy istniejący tu legendarny bazar oraz słynne gimnazjum i zakład przyrodoleczniczy. Potem będą będą pałace, prestiżowe kamienice fin de siècle'u i modernistyczne apartamentowce o wyrafinowanej elegancji zbudowane w międzywojniu. Zajrzymy do bram i do niektórych budynków, bo pewna część spaceru odbędzie się we wnętrzach. Usłyszymy też nieco o mieszkańcach tych luksusowych kamienic, a mieszkało tu sporo słynnych osób, choć tuż obok odbywały się słynne tajne bale żebraków, o czym można będzie dowiedzieć się z bezpośrednio z relacji ich uczestnika.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Karasia 2 (przed Teatrem Polskim, blisko stacji metra M2 Nowy Świat-Uniwersytet)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 22 II, godz. 14:30 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu Kopernika i Tamki
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2ZfMSaxhJ


===============

3. Niedziela, 23 lutego, godz. 11:00 

Mokotów nie tylko elegancki: Rakowiecka, Wiśniowa i okolice oraz Muzeum Geologiczne [spacer bez zapisów] 

Wille w stylu dworkowym, eleganckie, modernistyczne budownictwo międzywojenne; potężne gmachy państwowe z lat dwudziestych i pięćdziesiątych, pocarskie więzienie (choć naprawdę niesławą otoczyły je późniejsze czasy), sierocińce i koszary z czerwonej cegły, wspomnimy też mokotowskie... fabryki (sic!), a na koniec - dla chętnych jako epilog po spacerze - FENOMENALNIE INTERESUJĄCE Muzeum Geologiczne.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Puławskiej 10 (róg ul. Rakowieckiej, dojazd bezpośr. tramwajami 4, 10, 11, 14, 15, 16, 18 lub aut. 118, 119, 138, 167, 168)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 23 II, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/7ba2MsYC5

===============

4. Niedziela, 23 lutego godz. 14:30 

Hoża, Wilcza, Poznańska, Emilii Plater - uroda i podwórka kamienic Śródmieścia Południowego [spacer bez zapisów]

Spacer przez najlepiej zachowany, lewobrzeżny kawałek Warszawy przedwojennej. Kamienice eklektyczne i modernistyczne, ale także ukryte za nimi obiekty. Ponadto zobaczymy fabryki oraz budynki użyteczności publicznej z czasów dwudziestolecia i peerelu, a wreszcie dotrzemy tam, gdzie osławiony pigalak.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start z ul. Wilczej 73 (pod daszkiem wejścia do hotelu Nobu od str. ul. Wilczej; dojazd tramw. 10, 11, 17, 33 lub autobusem 159)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 23 II, godz. 14:30 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu ul. Poznańskiej i Wspólnej.
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/xKuG2DTEa


===============

Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.

By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL 

===============

Można wyrazić opinię o naszych spacerach w dwu miejscach, w których będą one potem widoczne: 

1. https://www.facebook.com/praskaferajna/reviews  (strona całej grupy przewodnickiej)
2. https://www.facebook.com/spacerolog/reviews  (indywidualna strona przewodnicka Jarka) 
Uwaga, w tej przeglądarce, w której się to robi, trzeba być zalogowanym do swojego konta na facebooku.
Po przejściu na każdą ze wyżej wskazanych stron stron pojawi się pytanie 
"Czy polecasz firmę/stronę...." - wtedy trzeba wybrać "tak" (lub "nie" ;-) ) i napisać swoje wrażenia w okienku, które się otworzy. 
UWAGA, opinie jednozdaniowe i jeszcze krótsze facebook umieszcza na szarym końcu i nikt ich nie przeczyta, więc warto się poświęcić i napisać chociaż kilka konkretnych zdań recenzji naszych działań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz