Szanowni Państwo,
w
nadchodzący weekend (sob. 28 XII - niedz. 29 XII) oraz w Nowy Rok zapraszamy na 6 spacerów, na 5 z nich nie trzeba się zapisywać, ale w przypadku jednego z nich (tego w sob. o 13:45) prosimy o informację mailem o uczestnictwie, liczba miejsc ograniczona, ale aby zwiedzanie doszło do skutku musimy osiągnąć minimalną liczbę uczestników.
Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o spacerach innym, zainteresowanym osobom.
(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).
===============
1. Sobota, 28 grudnia, godz. 10:30
Dawnej Pragi gangi, haracze i patologie [spacer bez zapisów]
Polskie Chicago - tak określała międzywojenna prasa rzeźnię na Pradze ze względu na liczne zabójstwa w walce gangów o haracze z uboju i przepędu bydła, a także o opłaty ściągane z bazaru. Bledły przy nich nawet wyczyny osławionego Taty Tasiemki z wolskiego Kercelaka. W spelunkach, na targowiskach i ulicach dochodziło do strzelanin i wykonywania wyroków na niepokornych osobach, a potem do głośnych procesów sądowych, na których majętnych gangsterów bronili najlepsi warszawscy adwokaci. Grupy przestępcze powiązane były często z PPSem lub Bundem, a ich członkowie byli prominentnymi działaczami ówczesnych związków zawodowych. Wcześniej, przed pierwszą wojną światową na Pradze blisko Wisły ulokował się osławiony lokal Prokulskiej, którego zła sława została utrwalona nawet w piosenkach i gdzie porachunki między sobą rozstrzygali nożami skośnoocy handlarze z Krymu. W pierwszej połowie XIX wieku przy lądowych i wodnych granicach miasta panoszyły się gangi przemytników alkoholu, zwanych todreśnikami. Później, w czasach peerelu, gdy mięso było towarem deficytowym, a wódka drogim, również dochodziło do zaskakujących nadużyć w wytwórniach i sklepach. Ówczesnym przekręciarzom, kradnącym mięso z rzeźni mogliby pozazdrościć pomysłowości nawet współcześni hackerzy.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności, 350 m od metra M2 Dw. Wileński i 50 m od katedry św. Floriana przy pl. Weteranów) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 28 XII, godz. 10:30
Dokąd? Zakończenie na pl. Konesera
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/bXu2XLTZD
===============
2. Sobota, 28 grudnia, godz. 13:45 [UWAGA, wcześniej niż zwykle]
Wnętrza Teatru Lalka i przedwojenne kamienice na zachód od Pałacu Kultury [sugerujemy zapisanie się]
NIE TYLKO BIUROWCE. Przedwojennych kamienic oraz innych starych budynków na zachód od Pałacu Kultury znajdziemy wbrew pozorom sporo. Choć są blisko niego, leżą często poza utartymi szlakami, więc czasem nawet nie mamy świadomości istnienia takich perełek, jak Dom pod Żaglowcem, choć przechodzimy czasem bardzo blisko nich. Przyjrzymy się różnym budynkom, mającym cechy secesji, eklektyzmu oraz wczesnego modernizmu, ale i zerkniemy na parę nowszych oraz odnowionych budynków i zobaczymy ich ukryte, zaskakujące wnętrza. Dowiemy się też o przeszłości zwiedzanych terenów – gdzie były „żydowskie Bielany”, a gdzie najlepsza restauracja w getcie (sic!), usłyszymy, działały znane fabryki.
Na zakończenie – dla chętnych – zwiedzimy WNĘTRZA istniejącego w PKiN, a założonego w 1945 w Samarkandzie (sic!), od 1947 działającego w Warszawie TEATRU LALKA, zobaczymy lalki i dowiemy się od aktorów, jak wygląda praca ze spektaklem, tworzenie lalek etc.
UWAGA, ze względu na tę drugą, opcjonalną część zwiedzania bardzo prosimy o INFORMOWANIE NAS MAILEM o udziale w niej, tzn. o decyzji zwiedzania teatru. Ta druga część jest płatna (25 zł od osoby) i musimy w piątek podać teatrowi przybliżoną liczebność grupy, może być do 30 osób, ale są też minima, więc jeśli okaże się, że mimo wysłania maila z potwierdzeniem udziału będą Państwo potem musieli zrezygnować, prosimy także o informację o tym mailem jak najszybciej, najlepiej do 27 XII (piątku) przed południem na adres info@praskaferajna.waw.pl Oczywiście można próbować po prostu przyjść na wycieczkę i być może dla takiego ryzykanta starczy miejsc, ale gwarantujemy zwiedzenie wnętrz tym, którzy się do nas zgłoszą mailem i dostaną od nas potwierdzenie udziału.
P.S. Spacer stanowi całość, osoby chcące zwiedzić tylko teatr mogą się umawiać w biurze obsługi widzów na własną rękę na inny termin.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Ciepłej 3 (róg ul. Twardej, przy Rondzie ONZ, tylko 50 m od wyjścia ze stacji metra linii M2) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 28 XII, godz. 13:45 [UWAGA, wcześnie niż zwykle]
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? Spacer zakończy się w PKiN
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/9jxOK7ByI
===============
3. Sobota, 28 grudnia, godz. 17:00 [UWAGA, jeszcze później, niż zwykle]
Świetlne dekoracje bożonarodzeniowe - co one znaczą i jakie historie nam mówią? [spacer bez zapisów]
Jak zwykle na czas świąt Trakt Królewski i jego sąsiedztwo upiększono świecącymi ozdobami. Każdy z tych pięknych przedmiotów wywołuje z naszej pamięci jakieś swoje konteksty i opowiada nam swoją historię. Usłyszymy więc o peerelowskiej modzie na kryształy, o drewnie do produkcji telewizorów, pierwszym warszawskim nadajniku telewizyjnym i pierwszym programie przezeń nadanym, o szaleństwie i snobizmach telefonizacji przedwojennej, o niemożnościach telefonizacji powojennej i o wykręcaniu numerów, o rodzajach listów i skrzynek pocztowych, o trudnościach motoryzacji czasów komuny, o karuzelach, o ozdobach choinkowych i ich fabrykantach oraz o publicznym oświetleniu Warszawy w różnych czasach.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Marszałkowskiej 136 (płn.-wsch. róg z ul. Świętokrzyską, przy wyjściu ze stacji metra M1 i M2 Świętokrzyska) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 28 XII, godz. 17:00 [UWAGA, jeszcze później, niż zwykle]
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie na Starym Mieście
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2SIZwoc9m
===============
4. Niedziela, , godz. 10:30
Grochowa legendy - na wschód i południe od Ronda Wiatraczna [spacer bez zapisów]
Grochów
to mikstura smaków - na spacerze zobaczymy więc nie tylko tradycyjne
budynki w stylach historyzujących, ale także te modernistyczne,
socrealistyczne, a nawet postmodernistyczne i wręcz awangardowe (z
grochowskim Guggenheimem 😉 na czele). Wyrosły one pośród wcześniejszej
tkanki (pod)miejskiej o obliczu małomiasteczkowym, a czasem nieledwie
wiejskim, a jej resztki można będzie także zobaczyć. Zobaczymy przykłady
wyjątkowego, niepozbawionego uroku chaosu urbanistycznego oraz miejsca
kultowe, jak słynne rurki z Ronda Wiatraczna, prawdziwy, żywy bazar przy
Męcińskiej, słynną rzeźbę prof. Zielińskiego, zwaną Panienką,
neorenesansowy zakład braci Albertynów proj. Stefana Szyllera czy
piekarnię Teodora Reicherta, a wreszcie sławne murale z trójwymiarowym
jajem Poldrobu na czele. Wspomnimy to, co przepadło: kolejkę wąskotorową
z jej warsztatami, pralnię i farbiarnię Geberów oraz pamiętną ze zdjęć z
1939 r. odlewnię Jarkowskiego. Chwilę poświęcimy też słodkościom, bo
nie tylko legendarne rurki z kremem są tam godne uwagi.
Gdzie? Start z ul. Wiatraczna 2 (róg ul. Grochowskiej - dojazd do przystanku Wiatraczna) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 29 XII, godz. 10:30
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2½ godziny.
Dokąd? Spacer zakończy się w okolicach rogu al. Stanów Zjednoczonych i ul. Grenadierów
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/1ZKPO2w7i
===============
5. Niedziela, 29 grudnia, godz. 14:00
Uroda kamienic Lwowskiej i okolic - od frontu, w bramie i od podwórka [spacer bez zapisów]
Obwieszone girlandami kamiennego, gipsowego czy stiukowego listowia oraz kwiecia, obsiadane czasem stadami przez przelotne gołębie - a zawsze przez pyzate putta, przykute na stałe; z tajemniczymi bramami, kryjącymi czasem obskurne podwórka, a czasem ekskluzywne pałacyki; z klatkami schodowymi jak w magnackich pałacach lub jak w tanich czynszówkach, pięknie odnowione lub czarujące pięknem mimo popadania w ruinę – kamienice Lwowskiej, Poznańskiej, Pięknej, Hożej i innych, pobliskich ulic przykuwają naszą uwagę odmiennością od ich modernistycznych, ale także przecież luksusowych sąsiadek. Przyjrzymy im się z uwagą podczas niedzielnego spaceru po miejscach przypominających piękno dobrych dzielnic przedwojennej Warszawy.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Lwowskiej 1 (róg ul. Noakowskiego, 300 m od stacji metra M1 Politechnika) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 29 XII, godz. 14:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie przy rogu Wilczej i Poznańskiej
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/46DeyNR2C
===============
6. Środa, 1 stycznia, godz. 14:00
Placu Trzech Krzyży okolic miejsca prestiżowe oraz zapomniane, ukryte i wstydliwe [spacer bez zapisów]
W okolicach placu Trzech Krzyży aż roi się od interesujących miejsc - oprócz samego placu z kościołem (który dwukrotnie zmieniał swój wygląd i wielkość) oraz historycznymi latarniami i figurą św. Jana Nepomucena są wyloty wielu ważnych ulic - alej Ujazdowskich i Mokotowskiej, Wiejskiej, Brackiej, Hożej, Żurawiej, Książęcej oraz Nowego Światu. Każda z nich to dawne kamienice pełne piękna wyrażanego ozdobami oraz historii ich mieszkańców, ale także i zdarza się międzywojenny, elegancki modernizm. Tu były słynne z licznych anegdot lokale, eleganckie kino, teatr prowadzony przez zaborców, zamieniony w międzywojniu w kabaret i kino a wreszcie w alternatywną imprezownię; tędy płynie podziemna rzeka, mamy też historyczny budynek zasłużonego Instytutu Głuchoniemych, tutaj - w miejscu pomnika Witosa - stał luksusowy budynek ważnego, przedwojennego gimnazjum żeńskiego, a obok była historyczna apteka, w której zaczyna się akcja pewnego kryminału, będącego jedną z najlepszych książek o Warszawie. Choć to sam środek miasta, był tu także browar i fabryka wódek, zamierzano tu także zorganizować... targ! Na zapleczu budynków placu zaś, od strony skarpy grywano w czasie okupacji konspiracyjnie w tenisa, a dziś można odszukać schowane w zieleni, intrygujące wille-pałacyki i prestiżowe osiedle.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z pl. Trzech Krzyży 16 (róg ul. Nowy Świat) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Środa, 1 I, godz. 14:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2 godziny.
Dokąd? Zakończenie na pl. Trzech Krzyży
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/5eaR2ZmFF
===============
Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.
ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.
By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL
===============
Można wyrazić opinię o naszych spacerach w dwu miejscach, w których będą one potem widoczne:
1. https://www.facebook.com/praskaferajna/reviews (strona całej grupy przewodnickiej)
2. https://www.facebook.com/spacerolog/reviews (indywidualna strona przewodnicka Jarka)
Uwaga, w tej przeglądarce, w której się to robi, trzeba być zalogowanym do swojego konta na facebooku.
Po przejściu na każdą ze wyżej wskazanych stron stron pojawi się pytanie
"Czy
polecasz firmę/stronę...." - wtedy trzeba wybrać "tak" (lub "nie" ;-) )
i napisać swoje wrażenia w okienku, które się otworzy.
UWAGA,
opinie jednozdaniowe i jeszcze krótsze facebook umieszcza na szarym
końcu i nikt ich nie przeczyta, więc warto się poświęcić i napisać
chociaż kilka konkretnych zdań recenzji naszych działań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz